A Magyar Imre Kórházban légzésfunkciós laboratóriumot és emléktáblát avattak. Az emléktáblát dr. Uhl Károly, a kórház gyermekosztályának egykori alapítója és osztályvezető főorvosa tiszteletére. A laboratórium dr. Uhl Károly családjának támogatásával készült el, és az egykori osztályvezető főorvosról nevezték el.

Az ünnepségen dr. Kovács Ilona, a csecsemő- és gyermekosztály osztályvezető főorvosa méltatta dr. Uhl Károly, az ajkai kórházban kifejtett tevékenységét. Elmondta: – Orvosi munkáját akkor kezdte, amikor nagyon magas volt a csecsemőhalálozás mértéke, a fertőző betegségek, és a veleszületett rendellenességek száma. 1972-ben, az ajkai kórház indulásakor nevezték ki a gyermekosztály vezetőjének. Ő szervezte meg az osztály működését. Jelentős érdemei vannak abban, hogy mind a személyi, mind a tárgyi feltételek a korszerű gyógyítási elveknek megfelelően alakultak. Olyan szakmai profilokat alakított ki, mint a neprológia, a neurológia és a pulmonológia. A pulmonológiai ellátás jelentőségét Ajkán különösen fontossá tette a gyárak levegő-szennyezése miatt kialakult nagyszámú légúti megbetegedés. Dr. Uhl Károly élete a gyógyításról és a tanításról szólt. Vezetése alatt huszonhét orvos tett szakvizsgát. Komoly szaktudással kerültek ki a szakorvosok az osztályról. Kiemelkedő szakmai és tudományos tevékenységéért több városi-, megyei-, és országos kitüntetést is kapott. Az osztályon mindig szigorú fegyelmet tartott, de mégis jó hangulatban dolgoztunk. Őszintén szerették és tisztelték őt a kollégái és betegei is, közszeretetnek és közmegbecsülésnek örvendett – fogalmazott az osztály jelenlegi vezető főorvosa, aki az egyetem elvégzése után Ajkán kezdett el dolgozni, Uhl főorvos volt az első főnöke. Hozzátette: – Tőle tanultam szakmai ismereteket, orvosi mentalitása egy életen át elkísér.

Dr. Nagy Zoltán főigazgató szerint felemelő és lehangoló is egyben az avatási ünnepség: – Felemelő, hiszen a kórházunk mostantól korszerű légzésfunkciós laboratóriumot működtethet, amely a XXI. század követelményeinek, a modern műszerezettségnek megfelel. Így folytatjuk Uhl Károly gyógyító szellemiségének továbbvitelét, ezáltal is öregbítve a kórház hírnevét. Ám lehangoló, mert nagy tudású kollégánk már nincs közöttünk, így csak jelképesen köszönhetjük meg neki az elmúlt évek munkáját. Mint kolléganőm méltató mondatai között elhangzott, a korábbi osztályvezető főorvos, akitől idén tavasszal búcsúzott a szakma is, sokat tett a gyermekosztályért, amelynek alapítója volt, valamint a személyi és tárgyi feltételek megteremtését ugyancsak támogatta. Sok légzőszervi betegen igyekezett segíteni, ezért hozta létre a légzésfunkciós laboratóriumot. Az új gépekkel felszerelt laboratórium kialakításához családja is jelentős támogatással járult hozzá – hangsúlyozta a főigazgató.

Ezért mostantól Uhl Károly nevét viseli a laboratórium, az emléktáblát pedig a kórház hetedik emeleti gyermekosztály folyósolyán avatták fel.

Dr. Kovács Ilona osztályvezető főorvos megjegyezte: – A tüdő funkciójának egyik kiváló és egyszerű vizsgálómódszere a légzésfunkciós vizsgálat, melynek segítségével kimutatható a tüdőszövet károsodása, valamint képes a tüdő-szív működést is nézni, így alkalmazható bizonyos műtéteknél az esetleges kockázatok becslésére. A laboratórium nagy segítség a munkánkban, hiszen a fulladásos, asztmás betegek vizsgálata, betegségének diagnosztizálása egyszerűbbé válik. Az új eszközöket a gyermekosztály betegei vehetik igénybe.

A laboratóriumot és az emléktáblát Fuchs Tibor atya szentelte fel.

Tollár Sándor

Töltsön be több kapcsolódó cikket
Még több betöltés Helyi Hírek

Vélemény, hozzászólás?

Ezt már olvasta?

Mindenszentek – Megidézzük az ajkai sportolók és sportvezetők emlékét

Mindenszentek ünnepe és halottak napja jó alkalom a hálaadásra, az emlékezésre, mindazokra…