
Családi házak esetében bizony előfordulhat, főként ha régebbi már a tető, hogy gyorsan meg kellene oldani egy-egy problémát, például egy elmozdult tetőcserép vagy egy hibás illeszték esetében. Azt azért el kell mondani, hogy komolyabb hibák esetén mindenképpen szakembert kell hívni a javításokhoz, azonban a mostani szakemberhiányos időszakban nem biztos, hogy tudunk azonnal egy ácsot keríteni, így ha tudjuk magunknak kell minél előbb elhárítani a hibát.
Mire érdemes figyelni ha felmászunk a tetőre a javításokat elvégezni?
Amennyiben lehet használjunk tetőlétrát, vagy gurulós tetőgerinc kampót, amelyet a létrára tudunk erősíteni. Mivel ha csak a cserepeken próbálunk ügyeskedni, azok könnyen eltörhetnek, akárcsak a tetőlécek. Lehetőleg lábtámasszal használjuk a létrát ami meggátolja a létra süllyedését vagy csúszását. Ha szükséges bérelhetünk egy tetőállványt, amivel biztonságosabb a javítás, a profi állványok ára nem annyira magas, hogy ne érje meg a biztonságunk.
Mi a konkrét probléma?
Először is pontosítani kell a problémát, hol található és mi is az pontosan. Általában a leggyakoribb okok a következők szoktak lenni:
- beázik a tető
- elhasználódott, törött, elcsúszott cserepek cseréje vagy igazítása
- elszíneződik a tető
- felgyülemlik a víz
A legtöbb esetben a beázás okoz problémát és ennek jól látható jelei vannak, hiszen a lakásban belül a mennyezeten vagy a sarkokban megjelennek a vízfoltok és a penészfoltok. Ezek a következő hibák általában szemmel is jól láthatóak.
Elszíneződés esetében általában a mohásodás vagy az algásodás szokott gondot okozni. Érdemes foglalkozni vele, mert a cserép vagy a pala idő előtti elhasználódásához vezethet ha nem tisztítjuk le. Léteznek már erre a problémára speciális készítmények, amelyek a későbbi elszíneződést megakadályozzák.
A felgyülemlő víz esetében ezt a problémát a legtöbb esetben az eltömődött ereszcsatorna okozza. Először távolítsuk el a felesleges vizet a csatornából és mossuk át magasnyomású mosóval. A beázó tető esetében azonban ki kell deríteni a probléma okát, ehhez azonban a tetőt át kell vizsgálni. Kétféle módon lehetséges a padlásról, valamint kívülről a tetőről.
Sok esetben látszik már, hogy melyik cserép törött, vagy mozdult el, ezeket a padlástérből ki lehet húzni és felülről lefelé betenni az új cserepet. Ha nem ez a probléma akkor érdemes átvizsgálni a tartógerendákat és a tetőléceket is. Amennyiben a tetőléccel van a gond, akkor egy hosszabb lécet kell szögelni a sérült mellé, így megerősítve a régi tetőlécet. Ha pedig a padlástérben gombát találtunk, a megfelelő szerrel ki lehet irtani és megelőzni a további gombásodást.
Összegezve
Nem szabad megvárni, hogy látható legyen a probléma, érdemes évente átnézni a tetőnket, hogy még időben és egyszerűen meg tudjuk oldani a hiba elhárítását.
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.