Bányászok jó szerencséje a legmagyarosabb köszöntés

0

A „Jó szerencsét!” köszöntés elfogadásának 123. évfordulója alkalmából szakmai tanácskozással egybekötött emlékülést tartottak Várpalotán.

A Bánya-, Energia- és Ipari Dolgozók Szakszervezete (BDSZ) és az Országos Magyar Bányászati és Kohászati Egyesület (OMBKE) által hagyományosan a bányászvárosba szervezett rendezvénynek ezúttal is a Jó Szerencsét Művelődési Központ adott otthont, ahol több mint két évtizede minden év áprilisában találkozóra hívják a hazai bányászokat, hogy a viszontlátás öröme mellett aktuális szakmai kérdéseket is megvitassanak. 

A Bányászhimnusz közös eléneklése után a Faller Jenő Szakképző Iskola diákjai adtak verses-zenés műsort az 1894 óta használt köszöntés eredetéről, a bányászat szépségeiről.

A Jó szerencsét! Köszöntés magyarországi elterjedése egy pontos dátumhoz köthető. Az OMBKE selmecbányai választmányi ülésén, 1894 áprilisában javasolta Pécz Antal, az egyesület alapító tagja, hogy a már megszokott német eredetű Glück Auf!, Szerencse fel! köszönés helyett a Jó szerencsét! használják a bányászok, hiszen ez a legmagyarosabban hangzik. A rendszerváltás után, 1994. április 7-én Várpalotán, a Jó szerencsét Művelődési Központban tartott centenáriumi ülést a bányász- és a kohászszakma, ahol Horn János javaslatára határoztak: minden évben ezen a napon szakmai napot tartanak, és megkoszorúzzák a településen elhelyezett Jó szerencsét!-emléktáblát.

A szervezők nevében – Horn János távollétében – Gagyi Pálffy András, az OMBKE ügyvezető igazgatója köszöntötte az emeleti nagytermet megtöltő bányászokat, majd bemutatta a nap szakmai előadóját. Zelei Gábor, a Magyar Bányászati és Földtani Hivatal elnökhelyettese a bányászat aktuális helyzetéről, lehetséges jövőjéről beszélt.

A megemlékezés a hagyományoknak megfelelően a művelődési ház előterében található emléktáblánál folytatódott, ahol Buzási István várpalotai bányamérnök köszöntőjét követően tucatnyi szervezet helyezett el koszorút. A Veszprém megyei önkormányzat képviseletében Fenyvesi Zoltán alelnök, a várpalotai önkormányzat képviseletében Katona Csaba alpolgármester koszorúzott, de tisztelgett az emléktáblánál a Rákóczi Telepi Baráti Kör, a Bányászhagyományok Ápolásáért Egyesület, a Thury-Vár Nonprofit Kft. és a Bányász Nyugdíjas Klub is.

A rendezvény állófogadással zárult, ahol Fenyvesi Zoltán méltatta a bányászokat, s a bányászhagyományok őrzőit.

Tollár Sándor | Fotó: Szabó Péter Dániel 

Töltsön be több kapcsolódó cikket
Még több betöltés Helyi Hírek

Vélemény, hozzászólás?

Ezt már olvasta?

Mindenszentek – Megidézzük az ajkai sportolók és sportvezetők emlékét

Mindenszentek ünnepe és halottak napja jó alkalom a hálaadásra, az emlékezésre, mindazokra…