Jánka Sándor ezüstös világbajnoksága Egyéniben ötödik és hatodik helyezés

0

Kétévente rendeznek világbajnokságot a szervátültetett sportolók tiszteletére, amely az új szervvel élő társadalom legrangosabb eseménye.

Az idei, 21. programnak a spanyolországi Malaga volt a házigazdája 2017. június 25-től július 2-ig. A viadalon ötvenhat nemzet több mint 2300 sportolója vett részt, köztük ötvenkettő szervátültetett versenyzővel a magyar válogatott is, amelynek Ékes Józsefné visszavonulása óta már csak egyetlen ajkai tagja van Jánka Sándor személyében.

 A nyitóünnepség a résztvevők (és donorok, családtagok) bevonulásával kezdődött a Plaza de Toros bikaviadal-arénában, ahol hamisítatlan spanyol hangulatú ünnepség keretei között nyitották meg a játékokat.

Az atlétikai számokban szurkolhattunk Jánka Sándornak, hiszen a kitűnő versenyző hatodik világbajnokságán négy számban is rajthoz állt. A rendkívül erős nemzetközi mezőnyben 100 méteres síkfutásban az előkelő ötödik helyen végzett, míg 200 méteres síkfutásban a hatodikat szerezte meg. A 4×100 és 4×400 méteres váltófutásokban bravúros szerepléssel kétszer is a dobogó második fokára állhatott fel az ezüstéremért. Ilyen nagyszabású világversenyen egy ajkai sportolótól ez kimagasló eredménynek számít. Jánka Sanyinak nagyon drukkoltunk, hogy érmes terveit sikerüljön megvalósítania. Bár az arany most nem sikerült, de a két ezüst is szépen csillog. A sportszerető ajkaiak őszinte szívből gratulálnak!

A szervátültetettek Világbajnokságát először 1978-ban, Angliában rendezték. Az első magyar válogatott csapat 1987-ben, Insbruckban szerepelt. A harmincéves jubileumi szereplésből Jánka Sándor tíz éve tagja a szervátültetettek válogatottjának, azóta minden európai- és világversenyen a dobogó valamelyik fokán végzett. Többnyire arany- és ezüstérmekkel tért haza szülővárosába, Ajkára. Ezt a jó szokását Malagában is betartotta, hiszen az idei a szorgalmas, elkötelezett és tehetséges sportoló ezüstös világbajnoksága volt. Több alkalommal elnyerte Magyarország legeredményesebb szervátültetett férfiversenyzője kitüntető címet is.

Jánka Sándor 2003-ban, tizennégy éves korában súlyos, vesetranszplantáción esett át, ezután kezdett el tizenegy éve versenyszerűen sportolni, gyógyulását bevallása szerint a sportnak köszönheti. Még juniorként indult a 2006-os pécsi Európa-bajnokságon, ahol első nemzetközi versenyén a kontinens legjobbja lett, ekkor kezdte meg az aranyak és ezüstök gyűjtését. A következő évben Thaiföldön 400 méteres síkfutásban világbajnoki címet szerzett. Ezt követően Németországban, Ausztráliában, Írországban, Svédországban, Dél-Afrikában, Lengyelországban ért el kiemelkedő sikereket gyönyörűen csillogó érmek megnyerésével.

A huszonnyolc éves fiatalembertől sok mindent elvett a súlyos betegség, de sok mindent vissza is adott. Gyermekkorának nagy része a vesebetegségről, kórházról, fájdalomról, korlátokról szólt. A sikeres szervátültetés után egy új világ nyílt ki számára, ahová a betegség kapcsán megcsappant önbizalommal lépett ki, de rájött, hogy az önbizalom erősítésének egyik legjobb lehetősége a rendszeres sportolás, a versenyeken való részvétel és siker. Az új vese hozzásegítette a lelki és testi rehabilitációhoz, középpontban a sport szeretetével, a valahova tartozás érzésével. Jánka Sándor nagyon fiatalon megvívta élete nagy csatáját, és a sport gyógyító erejének köszönhetően győztesként állt fel belőle! Megmutatta a sport lélek- és test gyógyító erejét. Azt, hogy a mindennapos testmozgás, az új célokért való küzdelem, az egymás, és saját maguk felett aratott győzelmek képesek legyőzni a legnagyobb ellenfelet, a betegséget is. Olyan elhivatott, igazán küzdeni tudó sportemberré vált, aki példakép lehet minden ajkai sportoló számára!

Tollár Sándor

Töltsön be több kapcsolódó cikket
Még több betöltés Helyi- sport

Vélemény, hozzászólás?

Ezt már olvasta?

Búcsú egy legendás bányászkapustól – Isten veled, Dávid Sándor

Fiatalember végső búcsúja mindig tragédia. Tragédia – érthetetlen és felfoghatatlan. Nem h…