Ismét a jogállamiság lengyelországi helyzetéről vitatkoztak az Európai Parlamentben

0

Ismét a lengyel jogállamiság helyzetéről vitatkoztak szerdán a képviselők az Európai Parlament (EP) strasbourgi plenáris ülésén: a felszólalók nagy többsége komoly bírálatokat fogalmazott meg a varsói fejleményekkel kapcsolatban, mások viszont a demokratikusan megválasztott kormány döntéseinek tiszteletben tartására szólítottak fel.

Frans Timmermans, az Európai Bizottság első alelnöke mindenekelőtt leszögezte, a jogállamisági kérdések soha nem csak egy adott országot érintenek, hanem a közösség egészét. Kiemelte: a brüsszeli testület „valódi konstruktív párbeszédet” szeretne folytatni Varsóval.
Elmondta, súlyos aggályokat vetnek fel az elmúlt időszak történései, a bizottság pedig a továbbiakban is „alaposan és objektíven” értékelni fogja a lengyel fejleményeket, miközben azt várja Varsótól, hogy az uniós sztenderdek mentén szervezzék a bírósági rendszert.
Rámutatott: nem működhet úgy az Európai Unió, hogy a tagállamok szabadon eldönthetik, mely szabályok érvényesek rájuk azok közül, melyeket a csatlakozáskor egyébként önként elfogadtak, a parlamenti többség pedig még nem jogosít fel arra, hogy egy kormány bármit megtehessen.
„Nagyon keskeny az ösvény a büszke hazafiság és a szörnyű nacionalizmus között” – hangoztatta.
Matti Maasikas, az EU soros elnökségét betöltő Észtország uniós ügyekben illetékes miniszterhelyettese figyelmeztetett, hogy a közös értékeket minden egyes tagállamnak tiszteletben kell tartania.
„A tény, hogy a lengyel helyzetről újra meg újra beszélni kell, jelzi, hogy valamilyen gond van” – fogalmazott.
Hozzátette, nem helyénvalók a Moszkva és Brüsszel közötti összehasonlítások, akik párhuzamot vonnak a Szovjetunió és az Európai Unió között, azok nincsenek tisztában a helyzettel.
Az Európai Néppárt részéről elsőként Janusz Lewandowski képviselő szólalt fel, s példátlannak nevezte, hogy valamely ország politikai imázsát ilyen gyorsan lerombolja egy kormány. A lengyel ellenzéki képviselő mások mellett „az alkotmány lábbal tiprását, az utolsó erdőség kiirtását és az idegengyűlölet megerősödését” is felrótta Varsónak.
Gianni Pittella szociáldemokrata frakcióvezető aláhúzta: az EU értékközösség, nem egy „á la carte menü”, amelyből mindenki kiválaszthatja a számára hasznos részeket. „Nem a lengyel nép, hanem a jogállamiság lebontása ellen vagyunk” – közölte.
Ryszard Legutko, az Európai Konzervatívok és Reformerek frakció társelnöke kijelentette: „nem párbeszéd, hanem hatalmi harc folyik” az EU és Lengyelország között, „nem a jogállamiságról van szó, hanem arról, hogy kinek az érdekei érvényesülnek”.
„Nem fogunk mindenért elnézést kérni, nem fogunk mindenre engedélyt kérni” – emelte ki a lengyel kormánypárti képviselő, aki szerint Brüsszel kettős mércét alkalmaz, és figyelmen kívül hagyja, amit Varsó mond. Nem igaz, hogy párbeszédre hívtak minket, csak ultimátumokat küldözgetnek, ami a hivatallal való visszaélés tipikus példája – mondta Legutko, majd pártjának más képviselőivel együtt eltávozott az ülésteremből.
Az EP liberális képviselőcsoportját vezető Guy Verhofstadt úgy vélekedett, hogy a lengyel kormány „elvesztette a józan eszét”, majd emlékeztetett rá, hogy szombaton „60 ezer fasiszta masírozott Varsó utcáin”, és közölte, soha nem gondolta volna, hogy ez még megtörténhet Európában.
Elmondta, a lengyel kormánypárt Orbán Viktor magyar miniszterelnökhöz hasonlóan „illiberális államot” akar kiépíteni, de ez ellentétes a lakosság érdekeivel. Mint mondta, olyan szankciókat kell hozni Varsó ellen, hogy azokkal ne a lengyel állampolgárokat büntessék a kormány intézkedései miatt.
Robert Jaroslaw Iwaszkiewicz euroszkeptikus képviselő az EP-t „egyfajta európai tréfának” nevezte, amellyel szemben a több mint ezer éves lengyel állam áll, és álszentséggel vádolta meg az Európai Uniót. Hozzátette, Lengyelországban pusztán annyi történik, hogy a szabadon megválasztott kormány beváltja a választási ígéreteit.
Az EP délután nagy valószínűséggel olyan határozatot fogad el a lengyelországi helyzetről, amellyel kezdeményezi az uniós alapszerződés hetedik cikke szerinti eljárás megindításának előkészítését.

 

Töltsön be több kapcsolódó cikket
Még több betöltés Külföld

Vélemény, hozzászólás?

Ezt már olvasta?

Az Aradi vértanúk emlékére

A vértanú hősök az életnek üzennek Október hatodika nemzeti tudatunkban kiemelkedő helyet …