Egy elnökkel, egy elnökhelyettessel és hat alelnökkel felállt a Jobbik országos elnöksége szombaton Budapesten.

Az ellenzéki párt tisztújító kongresszusát követő sajtótájékoztatón Jakab Péter szóvivő megerősítette, hogy a küldöttek Sneider Tamást elnöknek, Gyöngyösi Mártont elnökhelyettesnek választották. Előbbi a szavazatok 54, utóbbi 82,7 százalékát kapta.

Budapest, 2018. május 12.
Sneider Tamás, a Jobbik új elnöke (k), Z. Kárpát Dániel (j) és Jakab Péter szóvivő (b) a párt tisztújító kongresszusa után tartott sajtótájékoztatón a Dürer Rendezvényházban 2018. május 12-én.
MTI Fotó: Mónus Márton

Az alelnöki tisztséget a következő két évben Bana Tibor, Stummer János, Hegedűs Lorántné, Z. Kárpát Dániel, Apáti István és Volner János tölti be.
A kongresszus újraválasztotta a választmányi elnöki posztra Szabó Gábort.
Sneider Tamás, a párt új elnöke célként fogalmazta meg, hogy a Jobbik szociálisan érzékeny néppárt legyen. Ezt úgy írta le, hogy a társadalmi igazságtalanságokat kívánják orvosolni.
Hangsúlyozta, hogy nem fognak letérni a néppárti irányvonalról, s szerinte színes egyéniségekből álló elnökség jött létre, amely „talán soha nem volt ilyen jó”.
Sneider Tamás a feladatok közé sorolta a stratégiaalkotást, továbbá az európai parlamenti és az önkormányzati választásokra készülést. Azt is mondta, a legnagyobb ellenzéki pártként 2022-re még tovább kell erősödniük.

Budapest, 2018. május 12.
Sneider Tamás, a Jobbik új elnöke a párt tisztújító kongresszusa után tartott sajtótájékoztatón a Dürer Rendezvényházban 2018. május 12-én.
MTI Fotó: Mónus Márton

Kérdezték arról, hogy Toroczkai László – aki ugyancsak az elnöki posztra pályázott – arról beszélt, nem voltak egyenlőek a feltételek. Reagálásában a választás tisztaságát hangsúlyozta és úgy vélte: „egy-két kiszólástól eltekintve” mindenki megértette, hogy ez belső ügy.
Korainak nevezte azt a kérdést, hogy mi lesz a Toroczkai László mellett elnökhelyettesi posztra pályázó Dúró Dóra jövője, mint mondta, a következő hetekben értékelik a tisztújítást.
Vona Gábor leköszönt pártelnök szerepét illetően azt mondta, számítanak a tudására és a tanácsaira, mert egy „1 százalékos” pártból „20 százalékos” pártot hozott létre.
Sneider Tamás elmondta továbbá, hogy nem tart pártszakadástól vagy komoly lemorzsolódástól.
Gyöngyösi Márton a kilátásba helyezett retorziókról kapott kérdést. Megerősítette, hogy beszédében utalt arra, a párton belüli fegyelmezettség hagy kívánnivalót maga után. Példaként hozta, hogy voltak kiszivárogtatások a kormánypárti média felé.


Elemző: marad a néppárti vonal a Jobbikban.

Farkas Örs politikai elemző szerint a Jobbikban marad a néppárti vonal.

A szakember az M1 aktuális csatorna vasárnap reggeli műsorában elemezte a párt szombati kongresszusának eredményét. A Jobbik tisztújító tanácskozása Sneider Tamást választotta elnökké a szavazatok 54 százalékával Toroczkai László ellenében.
Farkas Örs szerint az ellenzéki párt a legfontosabb kongresszusán van túl, amelyen nem is annyira személyek, hanem inkább a párt identitása került a tagság elé, és amelyen a Vona Gábor eddigi elnök által megkezdett út folytatása mellett döntöttek.
Az elemző ugyanakkor megjegyezte: nem lát logikát abban, hogy miután a pártelnök lemondott, amiért az általa kitalált politikai út nem járt sikerrel, érkezik egy új pártvezetés, ami ezt az irányt akarja folytatni.
Farkas Örs szerint a Jobbik nem ismeri fel: az a probléma azzal az iránnyal, hogy nemzeti néppárttá szeretne válni, hogy már létezik egy nemzeti néppárt, a Fidesz.
Az elemző azt is mondta, hogy az április 8-i választáson az egyébként szélsőjobboldali párt baloldali szavazatokkal érte el az eredményét. A Jobbik eredeti karakterétől már messze jár, de a tagságában és vezető politikusai között is vannak, akik eddig csak „nyelték” ezt a néppárti vonalat – értékelt Farkas Örs, aki szerint a párt radikális tagjai inkább előbb mint utóbb azt fogják mondani, hogy ezt nem vállalják tovább.

 

Töltsön be több kapcsolódó cikket
Még több betöltés Belföld

Vélemény, hozzászólás?

Ezt már olvasta?

A Magyar Költészet Napja – A vers rólunk és nekünk szól

A nehéz sorsú költő, József Attila április 11-ei születésnapját éppen hatvan éve, 1964 óta…