Az élethez elengedhetetlen a béke – Március 15. köszöntése

0

A megemlékezés nagy kötelezettséget ró ránk, mert ezen a napon el kell gondolkodnunk azon, milyen lehetett 176 évvel ezelőtt élni, vagy meghalni a hazáért.

Március tizenötödike a magyar nemzet szabadságünnepe. Ezt a napot mi magyarok tettük ünneppé. Nem örököltük, nem kaptuk, hanem, teremtettük. Teljesen és tökéletesen a miénk. Akkor is a miénk volt, amikor el akarták tőlünk venni. Nem adtuk, mert a mi ünnepünk az a mi szabadságunk. Amíg lesz magyar, addig lesz március tizenötödike, addig lesz magyar szabadság!

Március 15-e nem csak ünnep, hanem olyan nap, amit szeretünk. Szeretjük március 15-ét, mert egyet jelent nekünk a szabadsággal. Szeretjük, mert nemzeti színt teremtett. A pirosat, a fehéret, a zöldet. Azt, ami számunkra azóta is a magyarságot jelképezi. Akkor még tudták, hogy a színek mit jelentenek: a piros az erő, a fehér a hűség, a zöld a remény. Erő-hűség-remény: ezt választotta a magyarság saját eszményének.

Szeretjük március tizenötödikét, mert szabadsághősöket adott nekünk. Van, akinek tudjuk a nevét közülük, van, akinek nem. Kossuth Lajos úgy hívta a honvédeket: névtelen félistenek. A forradalom résztvevői nem hősök, szentek, hanem hozzánk hasonló emberek voltak, akik napi gondjaikkal küszködtek, de kötelességüknek tartották a haza szolgálatát. Így kerülnek igazán közel hozzánk ők, így kerül igazán közel hozzánk az ünnep.

  1. március 15-re emlékezni mindig, minden helyzetben különös és felemelő kötelesség. A nemzet életében az olyan történelmi sorsfordulók egyike ez a nap, amelyek által többnek és igazabbnak tudjuk magunkat, érezzük egy közösség törvényszerű összetartozását, s magunk mögött tudjuk azt a szellemi erőt, amit Széchenyi, Kossuth, Petőfi, Arany, Vasvári, Táncsics, Jókai életműve jelent a magyarságnak. Ők tetteikkel bizonyították, hogy bár „egynek minden nehéz, sokaknak semmi sem lehetetlen”. A nemzet összetartásának tudata 1848 óta a leggazdagabb erkölcsi, szellemi és érzelmi erőforrásunk. Ezáltal válnak érvényessé Petőfi Sándor szavai:”Bárkié is a dicsőség, a hazáé a haszon!” Az élethez pedig elengedhetetlen a béke, a szabadság és az egyetértés azok között, akik együtt élnek. Közös a sorsuk, közös a gondjuk, és egyikük sem juthat előre hosszú távon a másik rovására. Van egy hely, s egyben egy minden korban érvényes erkölcsi mérce, a szülőföld, a haza szeretete. „Isten egy szívnek egy kebelt teremte; így egy embernek egy hazát” – írta Kölcsey Ferenc. „Legyen béke, szabadság és egyetértés” – követelték a márciusi ifjak. Kívánhatunk-e mást, ennél többet ma a nemzet ünnepén!?

„Ezernyolcszáznegyvennyolc, te csillag, / Te a népek hajnalcsillaga!…/ Megvirradt, fölébredett a föld, fut / A hajnaltól a nagy éjszaka” – így kezdődik Petőfi Sándor 1848 című, az év őszén írt költeménye. S bár az egész esztendő a csodák éve volt, a legragyogóbb, legemlékezetesebb csillagórák azóta is március tizenötödikéhez fűződnek. Hisz’ eredményei olyanok, amelyek e napot örökké emlékezetessé teszik a magyar történelemben. Most is nagy szükség van arra a lelkesedésre és erőre, amit a márciusi ifjak és az 1848-as csodában résztvevők mutattak nekünk.

Ha erősen él bennünk egy szebb, szabadabb jövő reménye, és képesek vagyunk együtt, egymásra támaszkodva nekirugaszkodni a megvalósításnak, méltóak lehetünk 1848 örökségéhez. Ebben segít minket minden évben a megemlékezés a szabadságharcra, március 15-re és annak hőseire! Ez ad értelmet az ünnepségeknek, a koszorúzásoknak, a közös elmélkedéseknek! Ehhez ma is méltónak kell lennünk!

„Vannak napok, melyek nem szállnak el, / De az idők végéig megmaradnak / Mint csillagok ragyognak boldogan / S fényt szórnak minden születő tavasznak” – írta Juhász Gyula, a huszadik század első felének egyik legismertebb magyar költője.

Igaz, őszinte, megszívlelendő szavak!

Tollár Sándor

Töltsön be több kapcsolódó cikket
Még több betöltés Belföld

Vélemény, hozzászólás?

Ezt már olvasta?

Minőség és elegancia az íróasztalok világában

Napi közel nyolc órát töltünk mellette – nem is csoda, hogy íróasztalból a csúcsminő…