Osztrák kancellár: az uniós szabályok megsértése esetén csökkenteni kell Magyarország és Lengyelország uniós támogatását

0

Az EU szabályainak megsértése esetén csökkenteni kell Magyarország és Lengyelország uniós támogatását – mondta Christian Kern osztrák kancellár a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című konzervatív német lapnak.

A FAZ csütörtöki számában megjelenő interjúból előzetesen közölt részletek szerint az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) politikusa a nácizmus elleni harcban fordulópontként számon tartott normandiai partraszállásra utalva kijelentette, hogy  „a következő (uniós) költségvetés lesz a D-nap”.
„Aki nem tartja be a szabályokat, nem lehet a támogatások nettó haszonélvezője 14 milliárd euróval vagy 6 milliárd euróval, mint Lengyelország és Magyarország. A németek és az osztrákok ezt nem fogják elfogadni” – mondta Christian Kern.
Az osztrák kancellár üdvözölte, hogy a lengyel államfő „a civiltársadalom nyomására” megtagadta a nemzeti-konzervatív kormány igazságügyi reformjáról szóló három törvényjavaslat közül kettő aláírását. Azonban továbbra is gond, hogy Lengyelország és Magyarország hajlandósága az európai szabályok betartására „nagyon csekély”. Ez megmutatkozik a menekültek tagállamok közötti elosztásának ügyében is, amelyből a két ország „teljesen kivonja magát” .
Szintén elfogadhatatlan, ha azt mondják, hogy „Európán belül létezik egy illiberális demokrácia és egy illiberális társadalommodell” – mondta az osztrák kancellár.
Hozzátette: a demokráciának mindig a pluralizmuson kell alapulnia, azonban „gyújtogatók vannak a házunkban”, ezért örvendetes, hogy az Európai Bizottság „nagyon határozottan nemet mondott”.
Az SPÖ elnöke szerint a varsói és a budapesti nemzeti-konzervatív kormány ügyében két megoldás lehetséges. Ezeket a „rezsimeket vagy kormányokat leváltják, és akkor magától megoldódik a probléma”, amihez azonban nem érdemes „túlzott reményeket fűzni, tekintettel mindarra, ami az ellenzékkel és a sajtószabadsággal történik”.
A másik megoldás az lehet, hogy megpróbálják rábírni őket arra, hogy „betagozódjanak egy közös európai politikába”. Ehhez a törekvéshez lehetne felhasználni az uniós támogatásokat – fejtette ki Christian Kern az interjúban, amelyben a FAZ hírportálján megjelent előzetes szerint  Magyarország és Lengyelország mellettTörökországról isbeszélt, ismét leszögezve, hogy kormánya elutasítja Törökország uniós csatlakozását.

 

Töltsön be több kapcsolódó cikket
Még több betöltés Külföld

Vélemény, hozzászólás?

Ezt már olvasta?

Az Aradi vértanúk emlékére

A vértanú hősök az életnek üzennek Október hatodika nemzeti tudatunkban kiemelkedő helyet …