Gyerekkel fesztiválon? Mindenképp védjük a kicsik fülét!

0

Javában dübörög a nyári fesztiválszezon, a jobbnál jobb zenei és kulturális kínálat pedig a kisgyermekes családok kedvét is meghozza a jól megérdemelt kikapcsolódáshoz. A felhőtlen szórakozás közben azonban érdemes odafigyelni a fiatalok és a kisgyermekek különösen érzékeny hallásának védelmére is, hiszen a szélsőségesen magas zaj maradandó halláskárosodást is okozhat.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felmérése szerint manapság a leggyakoribb érzékszervi károsodás a hallószervet érinti. Világszerte 275 millióan hallanak gyengébben a normálisként meghatározott szintnél, hazánkban pedig a felnőttek 10 százaléka szenved valamilyen hallászavarban. Az állapot fő oka többnyire külső hatásokban keresendő, leggyakrabban a túl erős intenzitású zaj a felelős.

„A legújabb tanulmányok szerint nyolcból egy gyermek valamilyen halláskárosodásban szenved. A kicsik hallása ugyanis különösen érzékeny a hangos zajokra. A hallászavarok viszont nem csak érzékszervi problémát okoznak, hanem ezzel egyidőben elmarad a gyerekek nyelvi fejlődése, tanulási képessége, illetve a szociális interakciók is korlátokba ütközhetnek” – mondta el Fülöp Györgyi, a Czeizel Intézet fül-orr-gégész, audiológus szakorvosa. A nem épen halló gyermekeknél a fejlesztés esélye is csekélyebb, mielőbb megoldást kell keresni hallásuk rendezésére, hogy ne maradjanak el kortársaiktól és saját valós teljesítőképességétől.

A koncertek, autóversenyek és tűzijátékok idején pedig külön érdemes odafigyelni arra, hogy a kicsik érzékeny hallása ne sérüljön. „Egy átlagos koncerten a fülnek akár 110 dB-t kell elviselnie, míg a hallószervünk már a 104 dB feletti hangerőnél, akár másfél perc alatt is maradandó károsodást szenvedhet. Felnőttek esetén már a 85 dB feletti zaj esetén javasolt a fülvédők, füldugók használata, például fűnyírógép, flex vagy láncfűrész használata közben. Gyerekek esetében a nyári rendezvények során azt is figyelembe kell venni, hogy gyakran napokon át tartózkodnak zajos környezetben, így nincs esélye a fülnek a regenerálódásra. Sokszor tapasztalhatott bárki egy zajosabb koncert után néhány órán át tartó fülzúgást, de ilyenkor

biztosítani kell egy nyugalmi, csendes periódust annak reményében, hogy a károsodás még visszafordítható

– tette hozzá a szakértő, aki hangsúlyozta, hogy itt is fontos lenne a prevenció, számos fülvédő akár már újszülött kortól is használható. Sajnos ezek a gyermekkori károsító tényezők összeadódnak, idővel már panaszt okozhatnak.

„Mivel a halláskárosodásnak sokszor hosszú időn át nincs feltétlenül tünete, ezért a rendszeres szűrővizsgálatok elengedhetetlenek. Különböző életkorban más-más módszert érdemes alkalmazni a gyermekeknél, ezek egy része objektív vizsgálat, tehát ilyenkor nincs is szükség a gyermek visszajelzésére, a gép leméri a hallást. Valamennyi módszer nagy előnye, hogy egyáltalán nem jár fájdalommal, szülő jelenlétében, kis kooperációval, nyugodt körülmények között elvégezhető bármelyik vizsgálat” – mesélte a szakorvos a Czeizel Intézetben remekül felszerelt rendelőben.

Az időben felfedezett hallásprobléma és a korán megkezdett rehabilitáció nagyban segíti a halláscsökkent gyermekek gyógyulási esélyeit, nyelvi és szociális beilleszkedését. Megkésett beszédfejlődés, logopédiai problémák, tanulási nehézség esetén, vagy akár, ha a gyermek sokszor visszakérdez, akkor mindenképp javasolt lenne egy kornak megfelelő, modern, műszeres hallásvizsgálat.

Töltsön be több kapcsolódó cikket
Még több betöltés Életmód

Vélemény, hozzászólás?

Ezt már olvasta?

A hideg- és melegvizes magasnyomású mosó közötti különbség. Melyiket érdemes választania?

A magasnyomású mosóknak több típusa ismert, melyet elsődlegesen két csoportba tudunk oszta…