Kreml: az FBI-főnök leváltása nem befolyásolhatja az orosz-amerikai viszonyt

0

James Comey FBI-igazgató elbocsátása az Egyesült Államok belügye és Moszkva reméli, hogy az nem lesz hatással az orosz-amerikai viszonyra – jelentette ki szerdán Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.

Peszkov azon újságírói kérdésre válaszolva nyilatkozott így, amely szerint az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) igazgatójának leváltása ismét felszínre hozta a tavalyi amerikai elnökválasztásba történt állítólagos orosz beavatkozás ügyét. A szóvivő rámutatott, hogy Donald Trump elnök szuverén döntést hozott, amelynek semmi köze sincs Oroszországhoz.
Hasonlóképpen reagált az ügyre a nap folyamán később Vlagyimir Putyin, akit Szocsiban kapott mikrofonvégre az amerikai CBS televízió, mielőtt az orosz elnök kikorcsolyázott volna a jégre egy, az „Éjszakai Liga” által szervezett hoki mérkőzésen.
Putyin kijelentette, hogy a leváltás „nem lesz hatással” a kétoldalú kapcsolatokra.
„A kérdése, kérem, ne haragudjon meg érte, nevetségesnek tűnik számomra. Semmi közünk nincs ehhez” – mondta az orosz vezető a CBS tudósítójának.
„Trump elnök jogkörének az alkotmány és a törvény által előírt keretein belül járt el. Mi közünk nekünk ehhez? Én, mint látja, jégkorongozni készülök, amatőrökkel” – tette hozzá, és invitálta a CBS újságíróját, Elizabeth Palmert, hogy ő is csatlakozzon.
A Washingtonban tárgyaló Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a TASZSZ helyszíni beszámolója szerint meglepetést tettetve reagált, amikor az amerikai hivatali partnerével, Rex Tillersonnal folytatott tárgyalásai előtt riporterek megkérdezték tőle, hogy mit szól Comey menesztéséhez.
„Tényleg elbocsátották? Ön viccel?” – ironizált Lavrov.
Más orosz médiajelentések, de Marija Zaharova külügyi szóvivő Facebook-bejegyzése szerint is az orosz diplomácia vezetője csak tréfából tettette megdöbbenését.
Konsztantyin Koszacsov, az orosz parlamenti felsőház külügyi bizottságának elnöke szerint sokan elhamarkodottan nyilatkoztak úgy, hogy az FBI-igazgatónak a Trump csapatához vezető állítólagos „orosz nyom” feltárására irányuló vizsgálat miatt kellett felállnia. A szenátor a gyanú Oroszországra terelését az amerikai belpolitikai küzdelem egyik eszközének nevezte.
A „sors iróniájának” nevezte, hogy korábban éppen az ellenzéki Demokrata Párt politikusai támadták Comeyt amiatt, mert szerintük tavaly meghiúsította jelöltjük, Hillary Clinton elnökké választását. Koszacsov elegáns megoldásnak minősítette Trump döntését, amelyben az orosz politikus az elnöki csapat tagjainak eltávolítására tett „ellenlépést” vélt felfedezni.
Rámutatott, hogy az elnök számára „kellemetlenné vált figura” eltávolítását a Fehér Ház szintén a Hillary Clinton körüli nyomozás során elkövetett hibákkal és azzal indokolták, hogy az FBI vezetője nem nyomozott, hanem politizált.

Pogár Demeter

 

Töltsön be több kapcsolódó cikket
Még több betöltés Külföld

Vélemény, hozzászólás?

Ezt már olvasta?

Az Aradi vértanúk emlékére

A vértanú hősök az életnek üzennek Október hatodika nemzeti tudatunkban kiemelkedő helyet …