MSZ EDDSZ: egyhavi pluszbér kifizetését követelik a kormánytól

0

Karácsonyig plusz egy havi bér kifizetését és a jövő év novemberében esedékes szakdolgozói bérfejlesztés januárra történő előrehozatalát követelik egyebek között az egészségügyi sztrájktárgyalás érdekképviseleti vezetői.

A témában tartott szerdai, budapesti sajtótájékoztatón Cser Ágnes, a Magyarországi Munkavállalók Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (MSZ EDDSZ) elnöke elmondta azt is, hogy a kormánnyal folytatott sztrájktárgyalásokon továbbra is ragaszkodnak az egészségügyben műszaki-gazdasági területen foglalkoztatottak bérfejlesztéséhez, valamint ahhoz, hogy külön kollektív szerződés szülessen a védőnőkre és a mentődolgozókra vonatkozóan.
Mint mondta, az érdekképviseletek által már többször hangoztatott bérkorrekcióra szükség van erre az évre, hiszen a 2017 év eleji – egyébként örvendetes – minimálbéremelés és a garantált bérminimum-emelkedések miatt a 2016-os bérmegállapodásban kiharcolt bérek „összecsúsztak”.
„Mi most még egy hajrában vagyunk, és nem kétséges, hogy a kormánytól igen komoly, soron kívüli intézkedéseket várunk” – fogalmazott Cser Ágnes, hozzátéve, hogy az egy havi bérkifizetésbe be kell vonni a gazdasági-műszaki területen dolgozókat is. Ezen kívül az orvosok részére egy 8 százalékos bérfejlesztést követelnek január 1-jétől.
A sztrájktárgyalásokon stratégiai partnerként részt vevő Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke azt mondta, teljesült a 2016-ban megkötött bérmegállapodás orvosokra vonatkozó része, azonban a fenti követeléseket jogosnak tartja.
Kiemelte, hogy az ágazati kollektív szerződés valamennyi közfinanszírozású intézmény dolgozójára kiterjedjen, függetlenül attól, mely intézménynek ki a fenntartója.
Jelezte, hogy a plusz béremeléseket a finanszírozásba építve kapják meg az intézmények, azonban sok esetben a munkavállaló már nem kapja meg az őt megillető emelést.
Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) elnöke arról beszélt, hogy egy jó differenciált bértáblát tudtak elfogadni 2016-ban.
Mint mondta, a szakdolgozók esetében garanciát kérnek arra, hogy a munkáltatók az alapellátás területén is továbbadják a bérfejlesztéseket a munkavállalóknak. Ennek záloga pedig a kollektív szerződés kiterjesztése, ez biztosítaná a védőnői, a fogászati és asszisztensi ellátásban dolgozók jobb bérhelyzetét – hangoztatta.
Toma Lajos, a Mentődolgozók Önálló Szakszervezetének (MÖSZ) elnöke azt hangsúlyozta, hogy minden híreszteléssel ellentétben a mentődolgozók is részesülnek bérintézkedésekből.
A szakszervezeti elnöke azt mondta, létre fog jönni egy helyi szintű kollektív szerződés, amelyet az ágazati kollektív szerződés fejezeteként ír alá a kormányzat és az EDDSZ.
Cser Ágnes hozzátette: szeretnék azt is elérni, hogy a kormány a bérfejlesztést külön soron jelenítse meg, továbbá kezdeményezték, hogy az otthoni szakápolás területén is történjen meg a bérfelzárkóztatás.
Arra a kérdésre, hogy a kormányzat a tárgyalásokon hogyan fogadta a követeléseket, Cser Ágnes úgy fogalmazott, „a kormány befogadó, tárgyaló, de nem rábólintó” magatartást mutat.
Az érdekvédő úgy látja, ha nem lehet egy összegben megoldani a kért korrekciókat, annak ütemezéséről meg kell tudni állapodniuk.

 

Töltsön be több kapcsolódó cikket
Még több betöltés Belföld

Vélemény, hozzászólás?

Ezt már olvasta?

Minőség és elegancia az íróasztalok világában

Napi közel nyolc órát töltünk mellette – nem is csoda, hogy íróasztalból a csúcsminő…